[Hlavní strana] [Vyhledávání] [Encyklopedie] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Ve službě veřejnosti ?Tovačovské fěrtóšek

Po dvou letech byla sportovní hala v Tovačově svědkem setkání dětských hanáckých folklorních souboru v soutěžní přehlídce nazvané " Tovačovské Fěrtošek".
Od poledních hodin zněly sálem překrásné lidové písničky v podání souborů jako je Olešnice Doloplazy, Majetín z Majetína, Hanácké Prosenék z Prosenic, Maleníček a ZUŠ A. Dvořáka z Lipníku nad Bečvou, Sluníčko z Kojetína, Krušpánek z Velké Bystřice, Trávníček z Přerova, Hanáček z Troubek a Hanáček z Tovarová, kteří si přijely zdravě zasoutěžit.
Lidová písnička je klenotem našeho moravského dědictví a kdo jednou podlehl jejímu kouzlu, ta se mu hluboko zaryla do srdíčka a provází ho pak po celý život. Nejenom, že člověka obohacuje a povznáší, ale přináší mu jakousi úlevu a odpočinek. A i když je spousta písniček o práci, přesto si člověk u nich odpočine.
A takových krásných lidových písniček říkadel a tanečků, znělo na soutěžní přehlídce v Tovačově hodně. Co soubor, to nádherná lidová písnička a porota měla co dělat, aby z devíti přítomných souborů poslala čtyři do dalšího kola. Všechny děti se snažily, všechny předvedly, co se na zkouškách naučily a všechny děti chtěly být nejlepší. Maleníček v této soutěži není nováčkem. V minulosti stál na pomyslném žebříčku nejvyšším. Děti vždycky postoupily do krajského kola a dokonce byly nominováni i do kola národního. Ale v posledních pěti letech soubor došel ke značným změnám. V souboru se vystřídala řada dětí a ty, které už zvládly počáteční začátky tanečních prvků odešly do kroužků moderních tanců a tak se soubor neustálé potýká s novými a novými členy. Velmi pozitivní je, že se opět, po delší odmlce vrátila do souboru cimbálová muzička ze ZUŠ A. Dvořáka. Společně jsme nacvičili desetiminutové tanečně pěvecké pásmo nazvané "Masopust, masopust, popeleční středa aneb jak vodí děti medvěda na Lipenském Záhoří". Pořad byl živý a veselý a u diváku měl úspěch. U poroty však neuspěl. Vadila jim nejvíce ze všeho nesouhra muziky s tanečníky a na tom musíme ještě zapracovat. ...
A tak děti z Maleníčku do krajského kola nepostoupily. Vůbec však nemusí být smutní, protože vyhrát mohl opravdu jen ten nejlepší a to zatím Maleníček není. Přestože se děti snažily, chyběla jim zkušenost, protože víc jak dvě třetiny dětí jsou v souboru začátečníci a na svůj vrchol a slávu si musí ještě počkat. Ale musíme děti pochválit. Za svůj předvedený výkon se vůbec nemusí stydět a právem jim všem, včetně muziky, patří velké PODĚKOVÁNÍ.
Nicméně, soutěž je soutěž a porota navrhla na postup čtyři soubory a to Majetín Z Majtína, Trávníček z Přerova, Olešnici Doloplazy a Krušpánek z Velké Bystřice. Blahopřejeme všem, kteří postoupili a držíme jim pěstičky v krajském kole v Prostějově a věříme, že krásný moravský folklor zazní i v kole národním.
Fotografie od rodičů účinkujících dětí
Fotografie od rodičů účinkujících dětí
2011
2011
2011
Jan Valošek
Jan Valošek
Jan Valošek

Květa Kohoutková
kveta.kohoutkova@seznam.cz

Zveřejněno 27.03.2011 v 20:23 hodin


Copyright 1998-2023 © infoSystem.cz